Licensed to SUNY - Geneseo        HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/29/2011 04:47 PM
                       Geneseo Invitational - 10/29/2011                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suny Geneseo  'A'                                 1:54.50    1:53.86   32  
     1) Wixson, Haleigh                 2) r:0.18 Wilcoxen, Kaitlin 20    
     3) r:0.04 Plaschka, Jade 20        4) r:0.16 Max, Elyssa 20          
     r:+0.66  29.35     1:01.44 (32.09)     1:28.66 (27.22)     1:53.86 (25.20)
  2 Suny Geneseo  'B'                                 1:57.70    1:57.24   26  
     1) Boyce, Lauren R 19              2) r:0.09 Goralski, Eileen        
     3) r:0.03 Bormann, Kristen         4) r:0.27 Halbohn, Colleen        
     r:+0.62  30.78     1:03.67 (32.89)     1:31.81 (28.14)     1:57.24 (25.43)
  3 Suny Brockport-MR  'A'                            1:56.71    1:59.59   24  
     1) Sonner, Hannah R 18             2) r:0.19 Melewski, Melanie 18    
     3) r:0.29 Coia, Rachel 18          4) r:0.22 Jessmer, Amy 19         
     r:+0.71  32.28     1:04.57 (32.29)     1:33.62 (29.05)     1:59.59 (25.97)
  4 Suny Geneseo  'C'                                 2:00.12   x2:00.95  
     1) Chang, Linda 19                 2) r:0.39 Jesaitis, Katie         
     3) r:0.17 Carney, Molly 20         4) r:0.01 Wilcoxen, Stephanie     
     r:+0.66  32.72     1:06.36 (33.64)     1:34.12 (27.76)     2:00.95 (26.83)
  5 Alfred University-NI  'A'                         1:59.89    2:02.39   22  
     1) Hoops, Donna 21                 2) r:0.11 Ganley, Katie 20        
     3) r:0.54 Matich, Eryn 21          4) r:0.26 Behr, Chrissy 18        
     r:+0.66  30.78     1:06.51 (35.73)     1:36.87 (30.36)     2:02.39 (25.52)
  6 Alfred University-NI  'B'                         2:07.29    2:09.87   20  
     1) Citarella, Paige 19             2) r:+0.0 Fuller, Alyssa 18       
     3) r:+0.0 Miller, Tracy 20         4) r:+0.0 Blair, Molly 18         
     r:+0.67  32.10     1:10.36 (38.26)     1:41.74 (31.38)     2:09.87 (28.13)
  7 Suny Brockport-MR  'B'                            2:05.74    2:13.87   18  
     1) Grillo, Elizabeth F 19          2) r:0.24 Dartt, Katie 18         
     3) r:0.48 Monroe, Melanie 19       4) r:0.59 Mooney, Kristen 18      
     r:+0.74  34.05     1:12.39 (38.34)     1:45.01 (32.62)     2:13.87 (28.86)
  8 Buffalo State College Swimming-NI  'A'            2:14.50    2:15.60   14  
     1) Erman, Ellen U 19               2) r:+0.0 Bajer, Ashley 20        
     3) r:0.37 Lemza, Chloe 19          4) r:-0.63 Cegelski, Carly 18     
     r:+0.78  34.30       55.08 (20.78)     1:11.69 (16.61)   2:15.60 (1:03.91)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alfred University-NI  'A'                         1:38.20    1:37.97   32  
     1) Guarniero, Rich 20              2) r:0.22 Dolben, Warren 21       
     3) r:0.15 Irwin, Brett 20          4) r:0.20 Coombes, Dave 19        
     r:+0.63  26.32       52.60 (26.28)     1:15.89 (23.29)     1:37.97 (22.08)
  2 Suny Geneseo  'A'                                 1:38.25    1:38.03   26  
     1) Kaplan, Josh J 21               2) r:0.24 Schaub, CJ 21           
     3) r:0.10 Brennan, Austin 20       4) r:0.16 Schiappa, Frank 20      
     r:+0.55  25.90       53.23 (27.33)     1:16.91 (23.68)     1:38.03 (21.12)
  3 Suny Geneseo  'B'                                 1:39.50    1:40.81   24  
     1) Graesser, Garrett               2) r:0.02 Pink, Kenneth 21        
     3) r:0.33 Singer, Jeff 21          4) r:0.07 Strothenke, Dan 21      
     r:+0.56  26.65       53.94 (27.29)     1:18.80 (24.86)     1:40.81 (22.01)
  4 Buffalo State College Swimming-NI  'A'            1:42.50    1:45.53   22  
     1) Schaum, Nate J 21               2) r:0.07 Kelley, Ryan 18         
     3) r:0.25 Darlow, Ari 20           4) r:0.29 Scheller, Joshua 20     
     r:+0.58  27.04       55.49 (28.45)     1:22.71 (27.22)     1:45.53 (22.82)
  5 Suny Brockport-MR  'A'                            1:43.12    1:46.19   20  
     1) Hubert-Leroche, Brandan L 18    2) r:0.16 O'Connell, Chris 21     
     3) r:0.17 Smith, Ken 20            4) r:0.34 Heckman, Christopher 18 
     r:+0.64  28.94       58.38 (29.44)     1:23.18 (24.80)     1:46.19 (23.01)
  6 Suny Geneseo  'C'                                 1:44.01   x1:46.29  
     1) Dahlem, Branden                 2) r:0.16 Maldonado, Eric 19      
     3) r:0.24 Schreckengost, Jack 20   4) r:0.13 Marks, Greg 20          
     r:+0.60  27.55       56.44 (28.89)     1:22.44 (26.00)     1:46.29 (23.85)
  7 Suny Brockport-MR  'B'                            1:44.80    1:47.34   18  
     1) Owen, Stephen S 20              2) r:0.29 Toth, Marc 20           
     3) r:0.36 Brynin, Max 19           4) r:0.07 Chouinard, Andy 25      
     r:+0.65  28.05       58.06 (30.01)     1:24.78 (26.72)     1:47.34 (22.56)
  8 Alfred University-NI  'B'                         1:52.32    1:51.97   14  
     1) Rogers, Joseph B 18             2) r:0.39 Soto, Terry 19          
     3) r:0.29 Swartout, Jeff 21        4) r:0.08 Hamilton, Danny 17      
     r:+0.77  30.03     1:01.12 (31.09)     1:27.47 (26.35)     1:51.97 (24.50)
  9 Buffalo State College Swimming-NI  'B'            1:54.00    1:56.59   10  
     1) Berbach, Bradley M 18           2) r:0.40 Stadler, Vince 18       
     3) r:0.39 Sharedalal, Sohil 19     4) r:0.24 Asbach, Adam 19         
     r:+0.73  30.49     1:01.58 (31.09)     1:30.76 (29.18)     1:56.59 (25.83)
 10 Suny Brockport-MR  'C'                                 NT   x1:59.36  
     1) Deubel, Jake J 19               2) r:0.38 Rhoads, Ryan 19         
     3) r:0.21 Sorrentino, Nicholas 18  4) r:0.30 Heyden, Doug 20         
     r:+0.71  30.60     1:02.55 (31.95)     1:31.62 (29.07)     1:59.36 (27.74)
 11 Alfred University-NI  'C'                         2:04.23   x2:01.25  
     1) Puls, Tyler 20                  2) r:0.28 Pascarella, Vincent 22  
     3) r:0.40 Rehberg, Ben 18          4) r:0.22 Lazar, Yair 19          
     r:+0.85  33.36     1:07.04 (33.68)     1:36.37 (29.33)     2:01.25 (24.88)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Max, Abby                    Blue Wave           11:20.10   11:04.53   16  
     r:+0.71  30.24     1:03.30 (33.06)     1:36.41 (33.11)     2:09.57 (33.16)
        2:43.04 (33.47)     3:16.52 (33.48)     3:49.73 (33.21)     4:23.29 (33.56)
        4:57.38 (34.09)     5:31.15 (33.77)     6:04.76 (33.61)     6:38.23 (33.47)
        7:11.70 (33.47)     7:45.08 (33.38)     8:18.61 (33.53)     8:52.12 (33.51)
        9:25.32 (33.20)     9:58.99 (33.67)    10:32.18 (33.19)    11:04.53 (32.35)
  2 Whitney, Paige A          19 Suny Brockport-MR   11:40.24   11:49.05   13  
     r:+0.87  30.69     1:04.01 (33.32)     1:39.29 (35.28)     2:15.06 (35.77)
        2:51.42 (36.36)     3:28.29 (36.87)     4:04.62 (36.33)     4:41.27 (36.65)
        5:17.34 (36.07)     5:53.27 (35.93)     6:29.28 (36.01)     7:05.85 (36.57)
        7:41.89 (36.04)     8:18.05 (36.16)     8:53.79 (35.74)     9:29.52 (35.73)
       10:04.95 (35.43)    10:40.08 (35.13)    11:15.12 (35.04)    11:49.05 (33.93)
  3 Remington, Shelby         20 Alfred-NI           11:57.05   11:57.87   12  
     r:+0.84  33.12     1:08.52 (35.40)     1:45.01 (36.49)     2:21.31 (36.30)
        2:57.10 (35.79)     3:33.35 (36.25)     4:09.63 (36.28)     4:45.83 (36.20)
        5:22.19 (36.36)     5:58.72 (36.53)     6:35.08 (36.36)     7:11.77 (36.69)
        7:48.20 (36.43)     8:24.62 (36.42)     9:01.08 (36.46)     9:37.30 (36.22)
       10:13.13 (35.83)    10:49.21 (36.08)    11:24.59 (35.38)    11:57.87 (33.28)
  4 Dewey, Erin P             19 Blue Wave           11:55.30   11:59.54   11  
     r:+0.86  32.25     1:07.86 (35.61)     1:43.84 (35.98)     2:19.63 (35.79)
        2:55.39 (35.76)     3:31.02 (35.63)     4:06.91 (35.89)     4:42.94 (36.03)
        5:18.87 (35.93)     5:54.80 (35.93)     6:30.62 (35.82)     7:06.75 (36.13)
        7:42.62 (35.87)     8:19.04 (36.42)     8:55.68 (36.64)     9:32.28 (36.60)
       10:09.48 (37.20)    10:46.74 (37.26)    11:23.60 (36.86)    11:59.54 (35.94)
  5 Barrett, Janey F          21 Suny Brockport-MR   12:16.70   12:06.77   10  
              33.17     1:09.03 (35.86)     1:45.35 (36.32)     2:22.31 (36.96)
        2:59.28 (36.97)     3:35.91 (36.63)     4:12.35 (36.44)     4:48.66 (36.31)
        5:25.31 (36.65)     6:01.93 (36.62)     6:38.36 (36.43)     7:14.79 (36.43)
        7:51.22 (36.43)     8:28.09 (36.87)     9:04.70 (36.61)     9:41.24 (36.54)
       10:17.92 (36.68)    10:54.66 (36.74)    11:31.05 (36.39)    12:06.77 (35.72)
  6 Pellumbi, Eda             20 Alfred-NI           11:57.14   12:17.17    9  
     r:+0.85  33.11     1:08.99 (35.88)     1:45.93 (36.94)     2:22.39 (36.46)
        2:59.43 (37.04)     3:36.98 (37.55)     4:14.55 (37.57)     4:52.26 (37.71)
        5:29.83 (37.57)     6:07.35 (37.52)     6:44.59 (37.24)     7:22.70 (38.11)
        7:59.78 (37.08)     8:37.58 (37.80)     9:14.57 (36.99)     9:51.82 (37.25)
       10:28.60 (36.78)    11:05.24 (36.64)    11:41.75 (36.51)    12:17.17 (35.42)
  7 Weigand, Erin A           19 BUF-NI              12:25.00   12:39.05    7  
     r:+0.80  33.20     1:10.16 (36.96)     1:48.42 (38.26)     2:27.32 (38.90)
        3:05.69 (38.37)     3:44.53 (38.84)     4:23.21 (38.68)     5:01.61 (38.40)
        5:39.94 (38.33)     6:18.35 (38.41)     6:55.68 (37.33)     7:34.10 (38.42)
        8:12.10 (38.00)     8:50.37 (38.27)     9:28.67 (38.30)    10:06.89 (38.22)
       10:45.45 (38.56)    11:23.69 (38.24)    12:01.72 (38.03)    12:39.05 (37.33)
 -- Ammons, Jacob W           19 Suny Brockport-MR         NT  X10:52.91  
     r:+0.85  28.88     1:01.23 (32.35)     1:34.03 (32.80)     2:07.41 (33.38)
        2:40.09 (32.68)     3:12.83 (32.74)     3:46.02 (33.19)     4:19.45 (33.43)
        4:52.59 (33.14)     5:25.83 (33.24)     5:58.63 (32.80)     6:31.79 (33.16)
        7:04.94 (33.15)     7:38.35 (33.41)     8:11.04 (32.69)     8:44.00 (32.96)
        9:17.00 (33.00)     9:49.91 (32.91)    10:22.41 (32.50)    10:52.91 (30.50)
 -- Darlow, Ari S             20 BUF-NI                    NT  X11:58.51  
     r:+0.72  30.09     1:03.27 (33.18)     1:37.97 (34.70)     2:13.52 (35.55)
        2:49.68 (36.16)     3:26.33 (36.65)     4:02.81 (36.48)     4:39.49 (36.68)
        5:16.09 (36.60)     5:53.18 (37.09)     6:30.79 (37.61)     7:07.33 (36.54)
        7:44.06 (36.73)     8:20.91 (36.85)     8:57.75 (36.84)     9:34.60 (36.85)
       10:11.51 (36.91)    10:47.59 (36.08)    11:24.33 (36.74)    11:58.51 (34.18)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman, Nate             20 Alfred-NI           10:14.21   10:17.69   16  
     r:+0.77  26.84       55.96 (29.12)     1:26.20 (30.24)     1:57.01 (30.81)
        2:27.97 (30.96)     2:59.21 (31.24)     3:30.40 (31.19)     4:01.82 (31.42)
        4:33.30 (31.48)     5:04.53 (31.23)     5:36.35 (31.82)     6:08.12 (31.77)
        6:39.53 (31.41)     7:11.26 (31.73)     7:43.03 (31.77)     8:14.63 (31.60)
        8:46.21 (31.58)     9:17.66 (31.45)     9:48.63 (30.97)    10:17.69 (29.06)
  2 Rowland, Jeff R           19 Alfred-NI           10:35.38   10:31.54   13  
     r:+0.72  27.27       57.78 (30.51)     1:29.00 (31.22)     2:00.76 (31.76)
        2:32.65 (31.89)     3:04.91 (32.26)     3:36.94 (32.03)     4:09.51 (32.57)
        4:41.87 (32.36)     5:14.40 (32.53)     5:46.69 (32.29)     6:18.90 (32.21)
        6:51.15 (32.25)     7:23.34 (32.19)     7:55.73 (32.39)     8:26.62 (30.89)
        8:58.81 (32.19)     9:30.84 (32.03)    10:01.71 (30.87)    10:31.54 (29.83)
  3 Miner, Samuel W           19 BUF-NI              10:40.00   10:38.94   12  
     r:+0.80  28.60       59.52 (30.92)     1:31.25 (31.73)     2:03.50 (32.25)
        2:35.60 (32.10)     3:07.53 (31.93)     3:40.00 (32.47)     4:12.46 (32.46)
        4:44.68 (32.22)     5:17.01 (32.33)     5:48.40 (31.39)     6:20.17 (31.77)
        6:52.17 (32.00)     7:24.23 (32.06)     7:56.43 (32.20)     8:28.65 (32.22)
        9:01.29 (32.64)     9:34.11 (32.82)    10:06.96 (32.85)    10:38.94 (31.98)
  4 Schaub, Bryan                Blue Wave           10:40.55   10:49.49   11  
     r:+0.87  28.37       59.91 (31.54)     1:32.23 (32.32)     2:04.81 (32.58)
        2:36.78 (31.97)     3:09.22 (32.44)     3:42.13 (32.91)     4:15.18 (33.05)
        4:47.79 (32.61)     5:20.51 (32.72)     5:53.21 (32.70)     6:26.52 (33.31)
        6:59.73 (33.21)     7:32.93 (33.20)     8:06.23 (33.30)     8:39.39 (33.16)
        9:12.59 (33.20)     9:45.59 (33.00)    10:17.95 (32.36)    10:49.49 (31.54)
  5 Ammons, Jacob W           19 Suny Brockport-MR   10:56.01   10:52.91   10  
  6 Brynin, Max B             19 Suny Brockport-MR   10:49.00   10:55.89    9  
     r:+0.68  29.86     1:01.56 (31.70)     1:34.22 (32.66)     2:07.03 (32.81)
        2:40.01 (32.98)     3:12.61 (32.60)     3:45.78 (33.17)     4:18.72 (32.94)
        4:52.47 (33.75)     5:25.85 (33.38)     5:58.94 (33.09)     6:31.87 (32.93)
        7:05.42 (33.55)     7:38.49 (33.07)     8:11.90 (33.41)     8:44.95 (33.05)
        9:18.22 (33.27)     9:51.34 (33.12)    10:24.37 (33.03)    10:55.89 (31.52)
  7 Shrago, Michael A         19 Blue Wave           10:49.49   11:00.46    7  
     r:+0.49  29.37     1:00.79 (31.42)     1:33.41 (32.62)     2:05.99 (32.58)
        2:38.84 (32.85)     3:12.07 (33.23)     3:45.48 (33.41)     4:18.65 (33.17)
        4:51.58 (32.93)     5:24.84 (33.26)     5:58.22 (33.38)     6:31.99 (33.77)
        7:05.48 (33.49)     7:38.91 (33.43)     8:12.86 (33.95)     8:46.77 (33.91)
        9:20.94 (34.17)     9:55.00 (34.06)    10:28.43 (33.43)    11:00.46 (32.03)
  8 Darlow, Ari S             20 BUF-NI              11:40.00   11:58.51    5  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mergler, Kaitlin M        20 BUF-NI               2:01.00    2:02.16   16  
              28.13       59.35 (31.22)     1:31.23 (31.88)     2:02.16 (30.93)
  2 Max, Elyssa H             20 Blue Wave            2:01.99    2:02.33   13  
     r:+0.79  27.98       59.32 (31.34)     1:31.02 (31.70)     2:02.33 (31.31)
  3 Powell, Lily F            19 Blue Wave            2:02.35    2:03.29   12  
     r:+0.67  28.75       59.61 (30.86)     1:31.14 (31.53)     2:03.29 (32.15)
  4 O'Brien, Erin E           19 Blue Wave            2:07.45    2:04.49   11  
     r:+0.74  29.25     1:00.51 (31.26)     1:32.62 (32.11)     2:04.49 (31.87)
  5 Macdonald, Chloe J        20 Suny Brockport-MR    2:04.31    2:04.79   10  
     r:+0.82  29.43     1:01.01 (31.58)     1:32.84 (31.83)     2:04.79 (31.95)
  6 Melewski, Melanie A       18 Suny Brockport-MR    2:06.81    2:06.23    9  
     r:+0.76  29.39     1:00.98 (31.59)     1:33.59 (32.61)     2:06.23 (32.64)
  7 Deren, Jule N             18 Blue Wave            2:10.32   x2:09.00  
     r:+0.83  29.89     1:02.01 (32.12)     1:35.45 (33.44)     2:09.00 (33.55)
  8 Eisenmenger, Sarah E      20 Suny Brockport-MR    2:07.82    2:10.39    7  
              30.47     1:03.71 (33.24)     1:37.36 (33.65)     2:10.39 (33.03)
  9 Halbohn, Colleen             Blue Wave            2:07.65   x2:10.54  
              30.28     1:03.39 (33.11)     1:37.56 (34.17)     2:10.54 (32.98)
 10 Hallinan, Courtney M      18 Suny Brockport-MR    2:08.39   x2:11.17  
     r:+0.83  30.34     1:03.65 (33.31)     1:37.51 (33.86)     2:11.17 (33.66)
 11 Wilcoxen, Stephanie          Blue Wave            2:12.45   x2:14.38  
     r:+0.72  31.32     1:05.56 (34.24)     1:39.98 (34.42)     2:14.38 (34.40)
 12 Miller, Tracy             20 Alfred-NI            2:18.76    2:17.21    5  
     r:+1.13  30.83     1:06.35 (35.52)     1:42.95 (36.60)     2:17.21 (34.26)
 13 Skarupinski, Naomi M      18 BUF-NI               2:22.00    2:17.33    4  
     r:+0.74  29.83     1:03.99 (34.16)     1:41.03 (37.04)     2:17.33 (36.30)
 14 Dykstra, Sarah L          17 Alfred-NI            2:18.21    2:19.57    3  
              31.64     1:06.75 (35.11)     1:43.46 (36.71)     2:19.57 (36.11)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sowinski, Pete            19 Alfred-NI            1:49.80    1:47.82   16  
     r:+0.61  24.71       51.58 (26.87)     1:19.26 (27.68)     1:47.82 (28.56)
  2 Athans, Kenny                Blue Wave            1:50.51    1:50.86   13  
     r:+0.79  24.80       52.26 (27.46)     1:21.40 (29.14)     1:50.86 (29.46)
  3 Rowland, Jeff R           19 Alfred-NI            1:52.48    1:51.40   12  
     r:+0.73  25.73       54.44 (28.71)     1:23.50 (29.06)     1:51.40 (27.90)
  4 Guarniero, Rich           20 Alfred-NI            1:53.28    1:51.66   11  
     r:+0.78  25.06       53.20 (28.14)     1:22.38 (29.18)     1:51.66 (29.28)
  5 Dubois, Nate C            20 Suny Brockport-MR    1:51.89    1:51.93   10  
     r:+0.71  25.64       53.52 (27.88)     1:22.60 (29.08)     1:51.93 (29.33)
  6 Singer, Jeff A            21 Blue Wave            1:53.33    1:52.56    9  
     r:+0.76  26.55       54.90 (28.35)     1:23.95 (29.05)     1:52.56 (28.61)
  7 Nasky, John                  Blue Wave            1:54.32    1:53.19    7  
     r:+0.77  26.56       55.46 (28.90)     1:24.63 (29.17)     1:53.19 (28.56)
  8 Graesser, Garrett            Blue Wave            1:52.98   x1:54.08  
     r:+0.69  25.54       54.02 (28.48)     1:23.97 (29.95)     1:54.08 (30.11)
  9 Bree, Kyle                21 Suny Brockport-MR    1:54.55    1:56.76    5  
     r:+0.78  27.24       56.94 (29.70)     1:27.45 (30.51)     1:56.76 (29.31)
 10 Place, Jake D             19 Suny Brockport-MR    1:56.16    1:57.19    4  
     r:+0.70  27.28       57.16 (29.88)     1:27.71 (30.55)     1:57.19 (29.48)
 11 Rogers, Joseph B          18 Alfred-NI            1:58.23   x1:57.75  
     r:+0.86  26.82       56.36 (29.54)     1:27.05 (30.69)     1:57.75 (30.70)
 12 Schiappa, Frank           20 Blue Wave            1:55.45   x1:58.31  
     r:+0.74  27.07       57.00 (29.93)     1:27.83 (30.83)     1:58.31 (30.48)
 13 Taylor, Jackson C         21 BUF-NI               1:57.50    2:00.64    3  
     r:+0.75  28.01       58.67 (30.66)     1:30.16 (31.49)     2:00.64 (30.48)
 14 Owen, Stephen S           20 Suny Brockport-MR    1:57.22   x2:00.87  
              28.01       58.45 (30.44)     1:30.09 (31.64)     2:00.87 (30.78)
 15 Bablin, Nicholas J        19 Suny Brockport-MR    2:01.21   x2:03.21  
     r:+0.81  28.17     1:00.01 (31.84)     1:32.45 (32.44)     2:03.21 (30.76)
 16 Berbach, Bradley M        18 BUF-NI               2:00.00    2:03.42    2  
     r:+0.84  28.47     1:00.14 (31.67)     1:32.72 (32.58)     2:03.42 (30.70)
 17 Asbach, Adam E            19 BUF-NI               2:05.00    2:08.65    1  
              29.11     1:01.98 (32.87)     1:35.77 (33.79)     2:08.65 (32.88)
 18 Heyden, Doug S            20 Suny Brockport-MR    2:07.74   x2:08.84  
     r:+0.77  30.63     1:03.43 (32.80)     1:36.79 (33.36)     2:08.84 (32.05)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luke, Erin E              19 Suny Brockport-MR      25.58      25.41   16  
          r:+0.78                                                              
  2 Behr, Chrissy E           18 Alfred-NI              25.48      25.57   13  
          r:+0.74                                                              
  3 Wilcoxen, Kaitlin G       20 Blue Wave              26.21      26.18   12  
          r:+0.68                                                              
  4 Bormann, Kristen             Blue Wave              27.45      26.81   11  
          r:+0.69                                                              
  5 Boyce, Lauren R           19 Blue Wave              26.12      26.95   10  
          r:+0.82                                                              
  6 Wilcox, Mackenzie L       18 Suny Brockport-MR      26.30      27.01    9  
          r:+0.86                                                              
  7 Strom, Jenny V            18 BUF-NI                 27.60      27.09    7  
          r:+0.78                                                              
  8 Coia, Rachel E            18 Suny Brockport-MR      27.65      27.70    5  
          r:+0.79                                                              
  9 Mooney, Kristen           18 Suny Brockport-MR      27.94     x29.06  
          r:+0.77                                                              
 10 Blair, Molly E            18 Alfred-NI              28.79      29.35    4  
          r:+0.91                                                              
 11 Cegelski, Carly A         18 BUF-NI                 31.00      30.60    3  
          r:+0.85                                                              
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strothenke, Dan           21 Blue Wave              22.32      22.54   16  
          r:+0.77                                                              
  2 Coombes, Dave A           19 Alfred-NI              22.54      22.72   13  
          r:+0.70                                                              
  3 Burns, Cody               21 Suny Brockport-MR      22.59      22.90   12  
          r:+0.68                                                              
  4 Klafehn, Joe              20 Suny Brockport-MR      22.73      23.01   11  
          r:+0.66                                                              
  5 Luke, David J             18 Alfred-NI              22.89      23.14   10  
          r:+0.73                                                              
  6 Brennan, Austin F         20 Blue Wave              23.12      23.18    9  
          r:+0.79                                                              
  7 Rogers, Drew                 Blue Wave              23.31      23.22    7  
          r:+0.77                                                              
  8 Lenihan, Rich             20 Alfred-NI              23.40      23.35    5  
          r:+0.64                                                              
  9 Wurster, Dustin T         18 Suny Brockport-MR      23.27      23.44    4  
          r:+0.65                                                              
 10 Heckman, Christopher R    18 Suny Brockport-MR      23.47     x23.54  
          r:+0.70                                                              
 11 Pink, Kenneth J           21 Blue Wave              23.33     x23.65  
          r:+0.67                                                              
 12 Kassem, Ramsey A          21 BUF-NI                 23.70      23.90    3  
 13 Cohen, Brett A            17 Suny Brockport-MR      24.34     x24.35  
          r:+0.71                                                              
 13 Dahlem, Branden              Blue Wave              23.56     x24.35  
          r:+0.75                                                              
 15 Maldonado, Eric R         19 Blue Wave              23.79     x24.73  
          r:+0.68                                                              
 16 Lazar, Yair               19 Alfred-NI              24.73     x25.18  
          r:+0.64                                                              
 17 Bagnato, Christian J      23 BUF-NI                 27.00      26.72    2  
          r:+0.77                                                              
 18 Rehberg, Ben J            18 Alfred-NI              25.78     x26.91  
          r:+0.81                                                              
 19 Bruno, Anthony R          19 BUF-NI                 30.00      27.27    1  
          r:+0.76                                                              
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wixson, Haleigh              Blue Wave            2:21.12    2:19.04   16  
     r:+0.84  29.18     1:04.37 (35.19)     1:47.09 (42.72)     2:19.04 (31.95)
  2 Blasting, Alanna M        18 Suny Brockport-MR    2:22.42    2:21.81   13  
     r:+0.73  30.75     1:07.17 (36.42)     1:47.95 (40.78)     2:21.81 (33.86)
  3 Vairo, Corinne D          19 Blue Wave            2:19.32    2:22.64   12  
     r:+0.53  30.06     1:07.11 (37.05)     1:51.38 (44.27)     2:22.64 (31.26)
  4 Jesaitis, Katie              Blue Wave            2:23.85    2:24.24   11  
     r:+0.82  31.02     1:08.78 (37.76)     1:51.50 (42.72)     2:24.24 (32.74)
  5 Plaschka, Jade            20 Blue Wave            2:26.34   x2:25.31  
     r:+0.86  29.02     1:08.16 (39.14)     1:52.38 (44.22)     2:25.31 (32.93)
  6 Sgaglio, Briggs J         18 BUF-NI               2:29.00    2:26.21   10  
     r:+0.82  30.84     1:09.20 (38.36)     1:51.37 (42.17)     2:26.21 (34.84)
  7 Ganley, Katie             20 Alfred-NI            2:29.00    2:27.88    9  
     r:+0.77  33.07     1:11.62 (38.55)     1:54.30 (42.68)     2:27.88 (33.58)
  8 Dewey, Erin P             19 Blue Wave            2:24.12   x2:30.13  
     r:+0.88  33.28     1:11.57 (38.29)     1:53.57 (42.00)     2:30.13 (36.56)
  9 Matich, Eryn              21 Alfred-NI            2:28.87    2:31.33    7  
              32.08     1:11.65 (39.57)     1:55.54 (43.89)     2:31.33 (35.79)
 10 Carney, Molly R           20 Blue Wave            2:24.23   x2:31.67  
              31.33     1:11.82 (40.49)     1:57.48 (45.66)     2:31.67 (34.19)
 11 Citarella, Paige          19 Alfred-NI            2:32.45    2:33.60    5  
     r:+0.72  32.74     1:09.77 (37.03)     1:56.88 (47.11)     2:33.60 (36.72)
 12 Derwallis, Allison H      19 Alfred-NI            2:37.34   x2:35.04  
              33.98     1:09.37 (35.39)     1:59.70 (50.33)     2:35.04 (35.34)
 13 Grillo, Elizabeth F       19 Suny Brockport-MR    2:29.35    2:35.79    4  
     r:+0.78  32.00     1:11.93 (39.93)     2:00.81 (48.88)     2:35.79 (34.98)
 14 Monroe, Melanie E         19 Suny Brockport-MR    2:39.11    2:39.21    3  
     r:+0.87  34.03     1:17.41 (43.38)     2:02.94 (45.53)     2:39.21 (36.27)
 15 Hetrick, Jess M           20 Suny Brockport-MR    2:59.34   x2:52.85  
     r:+0.89  37.52     1:21.57 (44.05)     2:12.84 (51.27)     2:52.85 (40.01)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Aaron R           21 Blue Wave            2:04.32    2:02.79   16  
     r:+0.67  26.19       57.55 (31.36)     1:33.51 (35.96)     2:02.79 (29.28)
  2 Dolben, Warren            21 Alfred-NI            2:04.23    2:03.41   13  
     r:+0.68  25.98       58.87 (32.89)     1:33.82 (34.95)     2:03.41 (29.59)
  3 Kaplan, Josh J            21 Blue Wave            2:04.98    2:04.90   12  
     r:+0.72  26.35       57.87 (31.52)     1:34.39 (36.52)     2:04.90 (30.51)
  4 Toth, Zac R               18 Alfred-NI            2:02.12    2:05.45   11  
     r:+0.62  25.23       57.62 (32.39)     1:36.67 (39.05)     2:05.45 (28.78)
  5 Swartout, Jeff            21 Alfred-NI            2:12.58    2:08.35   10  
     r:+0.84  27.24     1:01.90 (34.66)     1:38.70 (36.80)     2:08.35 (29.65)
  6 Jennings, Paul M          19 Blue Wave            2:09.23    2:08.43    9  
              26.89       59.44 (32.55)     1:36.70 (37.26)     2:08.43 (31.73)
  7 Dokonal, Jan              20 Blue Wave            2:11.34   x2:08.77  
     r:+0.74  27.37       59.70 (32.33)     1:37.77 (38.07)     2:08.77 (31.00)
  8 Toth, Marc C              20 Suny Brockport-MR    2:11.13    2:11.61    7  
     r:+0.69  27.91     1:01.47 (33.56)     1:40.70 (39.23)     2:11.61 (30.91)
  9 Kelley, Ryan T            18 BUF-NI               2:13.50    2:12.31    5  
     r:+0.72  27.29     1:02.82 (35.53)     1:41.37 (38.55)     2:12.31 (30.94)
 10 Marks, Greg               20 Blue Wave            2:12.54   x2:13.17  
     r:+0.76  28.88     1:02.65 (33.77)     1:40.82 (38.17)     2:13.17 (32.35)
 11 O'Connell, Chris          21 Suny Brockport-MR    2:20.13    2:17.16    4  
     r:+0.73  28.93     1:06.43 (37.50)     1:44.21 (37.78)     2:17.16 (32.95)
 12 Schreckengost, Jack T     20 Blue Wave            2:15.34   x2:18.58  
     r:+0.73  28.02     1:04.05 (36.03)     1:47.99 (43.94)     2:18.58 (30.59)
 13 Deubel, Jake J            19 Suny Brockport-MR    2:22.42    2:18.59    3  
     r:+0.84  28.51     1:04.63 (36.12)     1:44.40 (39.77)     2:18.59 (34.19)
 14 Brauer, Dan L             19 BUF-NI               2:23.00    2:20.79    2  
     r:+0.81  29.07     1:05.80 (36.73)     1:48.53 (42.73)     2:20.79 (32.26)
 15 Rhoads, Ryan M            19 Suny Brockport-MR    2:23.38   x2:23.97  
     r:+0.67  31.12     1:09.68 (38.56)     1:49.85 (40.17)     2:23.97 (34.12)
 16 Hubert-Leroche, Brandan   18 Suny Brockport-MR    2:20.59   x2:25.05  
     r:+0.73  29.49     1:06.91 (37.42)     1:50.15 (43.24)     2:25.05 (34.90)
 17 Sorrentino, Nicholas R    18 Suny Brockport-MR    2:38.41   x2:33.86  
     r:+0.84  23.07     1:12.70 (49.63)     1:57.81 (45.11)     2:33.86 (36.05)
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wixson, Haleigh              Blue Wave            1:03.45    1:02.93   16  
     r:+0.85  29.70     1:02.93 (33.23)                                        
  2 Wilcoxen, Kaitlin G       20 Blue Wave            1:03.33    1:03.21   13  
     r:+0.66  29.74     1:03.21 (33.47)                                        
  3 Goralski, Eileen             Blue Wave            1:05.33    1:05.36   12  
     r:+0.78  30.79     1:05.36 (34.57)                                        
  4 Blasting, Alanna M        18 Suny Brockport-MR    1:03.98    1:05.58   11  
              30.87     1:05.58 (34.71)                                        
  5 Eisenmenger, Sarah E      20 Suny Brockport-MR    1:05.02    1:05.95   10  
     r:+0.76  31.09     1:05.95 (34.86)                                        
  6 Sgaglio, Briggs J         18 BUF-NI               1:06.00    1:07.37    9  
     r:+0.81  31.64     1:07.37 (35.73)                                        
  7 Grillo, Elizabeth F       19 Suny Brockport-MR    1:07.71    1:07.54    7  
     r:+0.78  32.13     1:07.54 (35.41)                                        
  8 Ganley, Katie             20 Alfred-NI            1:07.22    1:07.69    5  
     r:+0.72  32.93     1:07.69 (34.76)                                        
  9 Coia, Rachel E            18 Suny Brockport-MR    1:06.91   x1:08.49  
              30.95     1:08.49 (37.54)                                        
 10 Matich, Eryn              21 Alfred-NI            1:07.85    1:09.67    4  
     r:+0.89  32.54     1:09.67 (37.13)                                        
 11 Hannafin, Tess T          18 Alfred-NI            1:15.45    1:11.47    3  
     r:+0.96  33.37     1:11.47 (38.10)                                        
 12 Dartt, Katie L            18 Suny Brockport-MR    1:10.31   x1:14.86  
     r:+0.77  35.14     1:14.86 (39.72)                                        
 13 Monroe, Melanie E         19 Suny Brockport-MR    1:15.28   x1:14.90  
     r:+0.79  34.62     1:14.90 (40.28)                                        
 14 Lemza, Chloe E            19 BUF-NI               1:13.00    1:18.82    2  
              36.23     1:18.82 (42.59)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irwin, Brett              20 Alfred-NI              54.31      54.25   16  
     r:+0.68  25.02       54.25 (29.23)                                        
  2 Toth, Zac R               18 Alfred-NI              54.59      55.04   13  
     r:+0.60  25.41       55.04 (29.63)                                        
  3 Singer, Jeff A            21 Blue Wave              56.76      56.08   12  
     r:+0.82  26.78       56.08 (29.30)                                        
  4 Athans, Kenny                Blue Wave              55.76      56.59   11  
     r:+0.77  25.99       56.59 (30.60)                                        
  5 Smith, Ken J              20 Suny Brockport-MR      55.37      56.88   10  
     r:+0.67  27.37       56.88 (29.51)                                        
  6 Schreckengost, Jack T     20 Blue Wave              58.32      58.37    9  
     r:+0.73  27.29       58.37 (31.08)                                        
  7 Darlow, Ari S             20 BUF-NI               1:03.00    1:00.64    7  
     r:+0.75  28.94     1:00.64 (31.70)                                        
  8 Soto, Terry               19 Alfred-NI            1:02.74    1:02.79    5  
     r:+0.72  29.08     1:02.79 (33.71)                                        
  9 Bablin, Nicholas J        19 Suny Brockport-MR    1:02.35    1:04.63    4  
     r:+0.78  29.87     1:04.63 (34.76)                                        
 10 Rehberg, Ben J            18 Alfred-NI            1:10.34   x1:05.82  
     r:+0.81  30.44     1:05.82 (35.38)                                        
 11 Sharedalal, Sohil B       19 BUF-NI               1:05.00    1:05.98    3  
     r:+0.69  30.51     1:05.98 (35.47)                                        
 -- Bagnato, Christian J      23 BUF-NI               1:13.00   X1:14.12  
     r:+0.87  31.94     1:14.12 (42.18)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mergler, Kaitlin M        20 BUF-NI                 55.00      55.59   16  
              26.64       55.59 (28.95)                                        
  2 Behr, Chrissy E           18 Alfred-NI              56.89      56.63   13  
     r:+0.77  26.87       56.63 (29.76)                                        
  3 Powell, Lily F            19 Blue Wave              56.34      58.03   12  
     r:+0.68  27.95       58.03 (30.08)                                        
  4 Jessmer, Amy L            19 Suny Brockport-MR      58.11      58.22   11  
     r:+0.75  27.55       58.22 (30.67)                                        
  5 Wilcox, Mackenzie L       18 Suny Brockport-MR      59.16      58.23   10  
              28.09       58.23 (30.14)                                        
  6 Halbohn, Colleen             Blue Wave              57.78      58.83    9  
              27.89       58.83 (30.94)                                        
  7 Plaschka, Jade            20 Blue Wave              59.65    1:00.25    7  
     r:+0.83  29.01     1:00.25 (31.24)                                        
  8 Barrett, Janey F          21 Suny Brockport-MR    1:01.60    1:02.03    5  
     r:+0.46  30.15     1:02.03 (31.88)                                        
  9 Wilcoxen, Stephanie          Blue Wave              59.55   x1:02.10  
              29.49     1:02.10 (32.61)                                        
 10 Skarupinski, Naomi M      18 BUF-NI               1:03.50    1:02.40    4  
     r:+0.75  29.48     1:02.40 (32.92)                                        
 11 Blair, Molly E            18 Alfred-NI            1:04.89    1:03.25    3  
     r:+0.91  30.45     1:03.25 (32.80)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sowinski, Pete            19 Alfred-NI              49.12      48.96   16  
     r:+0.60  23.52       48.96 (25.44)                                        
  2 Dubois, Nate C            20 Suny Brockport-MR      49.43      49.95   13  
     r:+0.69  24.12       49.95 (25.83)                                        
  3 Wagner, Aaron R           21 Blue Wave              50.35      50.00   12  
     r:+0.67  24.00       50.00 (26.00)                                        
  4 Schiappa, Frank           20 Blue Wave              50.01      50.18   11  
     r:+0.68  23.47       50.18 (26.71)                                        
  5 Luke, David J             18 Alfred-NI              53.58      50.43   10  
     r:+0.68  24.29       50.43 (26.14)                                        
  6 Graesser, Garrett            Blue Wave              51.32      50.72    9  
     r:+0.65  23.93       50.72 (26.79)                                        
  7 Lenihan, Rich             20 Alfred-NI              50.21      51.03    7  
     r:+0.67  24.39       51.03 (26.64)                                        
  8 Klafehn, Joe              20 Suny Brockport-MR      50.96      51.17    5  
     r:+0.63  24.32       51.17 (26.85)                                        
  9 Scheller, Joshua T        20 BUF-NI                 51.40      52.04    4  
     r:+0.78  24.70       52.04 (27.34)                                        
 10 Chouinard, Andy E         25 Suny Brockport-MR      51.91      52.18    3  
     r:+0.69  24.22       52.18 (27.96)                                        
 11 Wurster, Dustin T         18 Suny Brockport-MR      52.30     x53.19  
     r:+0.72  25.15       53.19 (28.04)                                        
 12 Kassem, Ramsey A          21 BUF-NI                 52.50      53.54    2  
     r:+0.71  25.56       53.54 (27.98)                                        
 13 Bruno, Anthony R          19 BUF-NI               1:02.00    1:01.77    1  
     r:+0.81  29.14     1:01.77 (32.63)                                        
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Max, Abby                    Blue Wave            1:02.80    1:03.14   16  
     r:+0.64  30.37     1:03.14 (32.77)                                        
  2 Luke, Erin E              19 Suny Brockport-MR    1:04.01    1:05.74   13  
     r:+0.72  31.57     1:05.74 (34.17)                                        
  3 Hoops, Donna              21 Alfred-NI            1:05.88    1:06.97   12  
     r:+0.65  32.23     1:06.97 (34.74)                                        
  4 Vairo, Corinne D          19 Blue Wave            1:05.32    1:07.25   11  
     r:+0.61  32.44     1:07.25 (34.81)                                        
  5 Derwallis, Allison H      19 Alfred-NI            1:09.45    1:08.28   10  
     r:+0.71  33.52     1:08.28 (34.76)                                        
  6 Dykstra, Sarah L          17 Alfred-NI            1:08.51    1:09.22    9  
     r:+0.72  34.14     1:09.22 (35.08)                                        
  7 Chang, Linda              19 Blue Wave            1:07.33    1:09.55    7  
     r:+0.67  33.48     1:09.55 (36.07)                                        
  8 Strom, Jenny V            18 BUF-NI               1:11.00    1:10.00    5  
     r:+0.66  34.08     1:10.00 (35.92)                                        
  9 Sonner, Hannah R          18 Suny Brockport-MR    1:08.88    1:10.46    4  
     r:+0.64  34.20     1:10.46 (36.26)                                        
 10 Hetrick, Jess M           20 Suny Brockport-MR    1:20.06    1:23.34    3  
     r:+0.79  40.00     1:23.34 (43.34)                                        
 -- Erman, Ellen U            19 BUF-NI               1:14.50         DQ  
     r:+0.75  36.53          DQ (36.61)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brennan, Austin F         20 Blue Wave              56.56      56.95   16  
     r:+0.55  27.63       56.95 (29.32)                                        
  2 Guarniero, Rich           20 Alfred-NI              56.12      57.76   13  
     r:+0.64  27.77       57.76 (29.99)                                        
  3 Schaum, Nate J            21 BUF-NI                 57.50      58.01   12  
     r:+0.56  27.90       58.01 (30.11)                                        
  4 Burns, Cody               21 Suny Brockport-MR      58.65      58.67   11  
     r:+0.64  28.35       58.67 (30.32)                                        
  5 Dokonal, Jan              20 Blue Wave              59.22      59.90   10  
     r:+0.69  29.10       59.90 (30.80)                                        
  6 Owen, Stephen S           20 Suny Brockport-MR    1:01.07    1:00.52    9  
     r:+0.64  30.24     1:00.52 (30.28)                                        
  7 Schaub, CJ M              21 Blue Wave              58.99    1:01.12    7  
     r:+0.93  29.52     1:01.12 (31.60)                                        
  8 Cohen, Brett A            17 Suny Brockport-MR    1:02.31    1:03.55    5  
     r:+0.70  29.76     1:03.55 (33.79)                                        
  9 Taylor, Jackson C         21 BUF-NI               1:02.00    1:03.66    4  
     r:+0.76  31.70     1:03.66 (31.96)                                        
 10 Hubert-Leroche, Brandan   18 Suny Brockport-MR    1:01.88   x1:05.96  
     r:+0.64  31.74     1:05.96 (34.22)                                        
 11 Hamilton, Danny R         17 Alfred-NI            1:05.23    1:09.42    3  
     r:+0.58  33.95     1:09.42 (35.47)                                        
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Max, Elyssa H             20 Blue Wave            5:34.34    5:29.88   16  
     r:+0.83  29.16     1:01.84 (32.68)     1:35.13 (33.29)     2:08.51 (33.38)
        2:42.23 (33.72)     3:16.02 (33.79)     3:49.82 (33.80)     4:23.10 (33.28)
        4:56.78 (33.68)     5:29.88 (33.10)                                        
  2 Macdonald, Chloe J        20 Suny Brockport-MR    5:39.20    5:36.13   13  
     r:+0.85  31.01     1:04.50 (33.49)     1:38.76 (34.26)     2:13.11 (34.35)
        2:47.52 (34.41)     3:21.65 (34.13)     3:56.48 (34.83)     4:30.85 (34.37)
        5:04.52 (33.67)     5:36.13 (31.61)                                        
  3 Whitney, Paige A          19 Suny Brockport-MR    5:38.08    5:36.15   12  
     r:+0.89  30.07     1:02.87 (32.80)     1:36.96 (34.09)     2:11.44 (34.48)
        2:46.21 (34.77)     3:20.95 (34.74)     3:55.25 (34.30)     4:29.60 (34.35)
        5:03.87 (34.27)     5:36.15 (32.28)                                        
  4 Deren, Jule N             18 Blue Wave            5:51.17    5:41.85   11  
     r:+0.88  31.02     1:05.06 (34.04)     1:39.42 (34.36)     2:13.85 (34.43)
        2:48.83 (34.98)     3:23.49 (34.66)     3:58.52 (35.03)     4:33.39 (34.87)
        5:08.11 (34.72)     5:41.85 (33.74)                                        
  5 Remington, Shelby         20 Alfred-NI            5:52.28    5:51.33   10  
     r:+0.83  32.49     1:07.60 (35.11)     1:43.77 (36.17)     2:19.92 (36.15)
        2:56.07 (36.15)     3:31.90 (35.83)     4:07.07 (35.17)     4:42.17 (35.10)
        5:17.58 (35.41)     5:51.33 (33.75)                                        
  6 Hallinan, Courtney M      18 Suny Brockport-MR    5:55.36    5:56.14    9  
     r:+0.84  31.96     1:07.45 (35.49)     1:43.78 (36.33)     2:19.91 (36.13)
        2:56.49 (36.58)     3:32.52 (36.03)     4:08.31 (35.79)     4:44.78 (36.47)
        5:21.09 (36.31)     5:56.14 (35.05)                                        
  7 Pellumbi, Eda             20 Alfred-NI            5:47.09    5:57.68    7  
              31.20     1:05.97 (34.77)     1:41.80 (35.83)     2:18.12 (36.32)
        2:54.80 (36.68)     3:32.10 (37.30)     4:08.47 (36.37)     4:45.61 (37.14)
        5:21.90 (36.29)     5:57.68 (35.78)                                        
  8 Hoops, Donna              21 Alfred-NI            5:58.21    6:03.20    5  
     r:+0.89  33.09     1:09.47 (36.38)     1:45.74 (36.27)     2:22.25 (36.51)
        2:58.87 (36.62)     3:35.81 (36.94)     4:13.01 (37.20)     4:50.01 (37.00)
        5:27.50 (37.49)     6:03.20 (35.70)                                        
  9 Weigand, Erin A           19 BUF-NI               6:06.00    6:18.29    4  
              33.35     1:09.97 (36.62)     1:48.34 (38.37)     2:26.97 (38.63)
        3:06.04 (39.07)     3:44.69 (38.65)     4:24.01 (39.32)     5:02.50 (38.49)
        5:41.21 (38.71)     6:18.29 (37.08)                                        
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nasky, John                  Blue Wave            4:59.73    4:55.27   16  
     r:+0.79  26.43       55.40 (28.97)     1:24.98 (29.58)     1:55.46 (30.48)
        2:25.35 (29.89)     2:55.30 (29.95)     3:25.35 (30.05)     3:55.63 (30.28)
        4:25.74 (30.11)     4:55.27 (29.53)                                        
  2 Chapman, Nate             20 Alfred-NI            4:59.81    4:59.34   13  
     r:+0.76  26.56       55.38 (28.82)     1:25.28 (29.90)     1:55.75 (30.47)
        2:26.42 (30.67)     2:56.74 (30.32)     3:27.39 (30.65)     3:58.44 (31.05)
        4:29.63 (31.19)     4:59.34 (29.71)                                        
  3 Rogers, Drew                 Blue Wave            5:08.77    5:11.01   12  
     r:+0.81  27.61       57.78 (30.17)     1:28.85 (31.07)     2:00.39 (31.54)
        2:32.46 (32.07)     3:04.79 (32.33)     3:36.94 (32.15)     4:09.08 (32.14)
        4:40.70 (31.62)     5:11.01 (30.31)                                        
  4 Miner, Samuel W           19 BUF-NI               5:17.50    5:11.27   11  
     r:+0.75  28.47       59.82 (31.35)     1:31.48 (31.66)     2:02.78 (31.30)
        2:34.31 (31.53)     3:05.41 (31.10)     3:37.12 (31.71)     4:08.54 (31.42)
        4:40.47 (31.93)     5:11.27 (30.80)                                        
  5 Irwin, Brett              20 Alfred-NI            5:14.32    5:11.87   10  
     r:+0.74  28.18       59.26 (31.08)     1:30.88 (31.62)     2:02.61 (31.73)
        2:34.99 (32.38)     3:06.99 (32.00)     3:38.92 (31.93)     4:10.76 (31.84)
        4:41.90 (31.14)     5:11.87 (29.97)                                        
  6 Schaub, Bryan                Blue Wave            5:10.32    5:14.77    9  
     r:+0.86  27.69       58.45 (30.76)     1:30.20 (31.75)     2:02.31 (32.11)
        2:34.73 (32.42)     3:07.05 (32.32)     3:39.23 (32.18)     4:11.82 (32.59)
        4:43.30 (31.48)     5:14.77 (31.47)                                        
  7 Brynin, Max B             19 Suny Brockport-MR    5:15.92    5:16.50    7  
     r:+0.64  28.58     1:00.03 (31.45)     1:32.49 (32.46)     2:05.02 (32.53)
        2:37.43 (32.41)     3:09.78 (32.35)     3:42.17 (32.39)     4:14.07 (31.90)
        4:46.06 (31.99)     5:16.50 (30.44)                                        
  8 Bree, Kyle                21 Suny Brockport-MR    5:15.65    5:16.86    5  
     r:+0.79  28.78     1:00.21 (31.43)     1:32.43 (32.22)     2:04.72 (32.29)
        2:37.36 (32.64)     3:09.79 (32.43)     3:42.24 (32.45)     4:14.44 (32.20)
        4:46.34 (31.90)     5:16.86 (30.52)                                        
  9 Place, Jake D             19 Suny Brockport-MR    5:23.08    5:20.56    4  
     r:+0.70  28.40       59.81 (31.41)     1:32.39 (32.58)     2:05.35 (32.96)
        2:38.87 (33.52)     3:11.88 (33.01)     3:44.87 (32.99)     4:17.38 (32.51)
        4:50.02 (32.64)     5:20.56 (30.54)                                        
 10 Pascarella, Vincent       22 Alfred-NI            5:35.46    5:34.36    3  
     r:+0.76  29.12     1:02.09 (32.97)     1:35.72 (33.63)     2:09.29 (33.57)
        2:43.30 (34.01)     3:17.63 (34.33)     3:52.25 (34.62)     4:26.91 (34.66)
        5:01.29 (34.38)     5:34.36 (33.07)                                        
 11 Puls, Tyler               20 Alfred-NI            5:36.45   x5:36.77  
     r:+0.84  30.17     1:03.17 (33.00)     1:37.36 (34.19)     2:11.37 (34.01)
        2:45.91 (34.54)     3:20.46 (34.55)     3:55.13 (34.67)     4:29.92 (34.79)
        5:03.97 (34.05)     5:36.77 (32.80)                                        
 12 Heyden, Doug S            20 Suny Brockport-MR    5:35.21   x5:39.81  
     r:+0.79  31.80     1:05.41 (33.61)     1:39.72 (34.31)     2:14.20 (34.48)
        2:48.62 (34.42)     3:23.11 (34.49)     3:57.46 (34.35)     4:31.89 (34.43)
        5:06.41 (34.52)     5:39.81 (33.40)                                        
 13 Asbach, Adam E            19 BUF-NI               5:38.00    5:49.63    2  
              30.78     1:05.56 (34.78)     1:41.89 (36.33)     2:17.99 (36.10)
        2:54.21 (36.22)     3:30.03 (35.82)     4:05.83 (35.80)     4:41.95 (36.12)
        5:17.09 (35.14)     5:49.63 (32.54)                                        
 -- Ammons, Jacob W           19 Suny Brockport-MR    5:18.42         DQ  
     r:+0.84  28.87     1:01.28 (32.41)     1:33.71 (32.43)     2:06.47 (32.76)
        2:39.61 (33.14)     3:12.80 (33.19)     3:45.84 (33.04)     4:18.98 (33.14)
        4:51.48 (32.50)          DQ (29.60)                                        
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melewski, Melanie A       18 Suny Brockport-MR    1:11.30    1:11.70   16  
     r:+0.74  33.94     1:11.70 (37.76)                                        
  2 Jesaitis, Katie              Blue Wave            1:14.23    1:13.23   13  
     r:+0.82  34.34     1:13.23 (38.89)                                        
  3 O'Brien, Erin E           19 Blue Wave            1:14.13    1:13.79   12  
     r:+0.74  35.56     1:13.79 (38.23)                                        
  4 Blasting, Alanna M        18 Suny Brockport-MR    1:12.99    1:13.84   11  
              35.43     1:13.84 (38.41)                                        
  5 Bajer, Ashley L           20 BUF-NI               1:22.00    1:22.17   10  
     r:+0.74  38.74     1:22.17 (43.43)                                        
  6 Dartt, Katie L            18 Suny Brockport-MR         NT    1:23.82    9  
     r:+0.76  40.29     1:23.82 (43.53)                                        
  7 Hannafin, Tess T          18 Alfred-NI            1:29.23    1:24.00    7  
  8 Lemza, Chloe E            19 BUF-NI               1:26.50    1:24.05    5  
              41.47     1:24.05 (42.58)                                        
  9 Fuller, Alyssa M          18 Alfred-NI            1:27.12    1:26.28    4  
              40.84     1:26.28 (45.44)                                        
 10 Hetrick, Jess M           20 Suny Brockport-MR    1:27.89   x1:30.69  
     r:+0.85  42.93     1:30.69 (47.76)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolben, Warren            21 Alfred-NI            1:00.51      59.15   16  
     r:+0.73  27.65       59.15 (31.50)                                        
  2 Pink, Kenneth J           21 Blue Wave            1:03.30    1:01.98   13  
     r:+0.66  28.38     1:01.98 (33.60)                                        
  3 Kelley, Ryan T            18 BUF-NI               1:04.50    1:04.43   12  
     r:+0.73  29.65     1:04.43 (34.78)                                        
  4 Jennings, Paul M          19 Blue Wave            1:06.21    1:05.90   11  
     r:+0.78  31.08     1:05.90 (34.82)                                        
  5 Marks, Greg               20 Blue Wave            1:05.81    1:06.35    9.5
     r:+0.76  31.03     1:06.35 (35.32)                                        
  5 Rowland, Jeff R           19 Alfred-NI            1:05.23    1:06.35    9.5
     r:+0.71  30.72     1:06.35 (35.63)                                        
  7 O'Connell, Chris          21 Suny Brockport-MR    1:05.70    1:06.56    7  
     r:+0.71  31.21     1:06.56 (35.35)                                        
  8 Toth, Marc C              20 Suny Brockport-MR    1:06.04    1:06.98    5  
     r:+0.68  31.18     1:06.98 (35.80)                                        
  9 Maldonado, Eric R         19 Blue Wave            1:06.78   x1:08.09  
     r:+0.72  30.42     1:08.09 (37.67)                                        
 10 Brauer, Dan L             19 BUF-NI               1:08.00    1:09.49    4  
     r:+0.79  32.55     1:09.49 (36.94)                                        
 11 Soto, Terry               19 Alfred-NI            1:08.79    1:09.73    3  
     r:+0.74  33.16     1:09.73 (36.57)                                        
 12 Stadler, Vince J          18 BUF-NI               1:11.50    1:10.43    2  
     r:+0.74  32.82     1:10.43 (37.61)                                        
 13 Rhoads, Ryan M            19 Suny Brockport-MR    1:09.87    1:11.31    1  
     r:+0.69  34.30     1:11.31 (37.01)                                        
 14 Sorrentino, Nicholas R    18 Suny Brockport-MR    1:14.72   x1:21.63  
     r:+0.85  38.64     1:21.63 (42.99)                                        
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suny Geneseo  'A'                                 3:43.70    3:45.91   32  
     1) Max, Abby                       2) r:0.08 Powell, Lily 19         
     3) r:0.04 Vairo, Corinne 19        4) r:0.15 Boyce, Lauren 19        
     r:+0.56  27.00       56.05 (56.05)     1:23.15 (27.10)     1:52.94 (56.89)
        2:19.48 (26.54)     2:48.58 (55.64)     3:16.02 (27.44)     3:45.91 (57.33)
  2 Suny Brockport-MR  'A'                            3:49.40    3:50.55   26  
     1) Jessmer, Amy L 19               2) r:0.03 Wilcox, Mackenzie 18    
     3) r:0.28 Whitney, Paige 19        4) r:0.18 Luke, Erin 19           
     r:+0.71  27.64       58.36 (58.36)     1:25.97 (27.61)     1:56.83 (58.47)
        2:23.67 (26.84)     2:53.47 (56.64)     3:19.93 (26.46)     3:50.55 (57.08)
  3 Suny Geneseo  'B'                                 3:51.50    3:56.30   24  
     1) Carney, Molly R 20              2) r:0.09 Goralski, Eileen        
     3) r:0.01 Chang, Linda 19          4) r:0.18 Bormann, Kristen        
     r:+0.82  28.45   1:00.10 (1:00.10)     1:27.90 (27.80)     1:59.42 (59.32)
        2:26.87 (27.45)     2:57.80 (58.38)     3:25.34 (27.54)     3:56.30 (58.50)
  4 Buffalo State College Swimming-NI  'A'            4:02.00    4:00.36   22  
     1) Strom, Jenny V 18               2) r:0.31 Mergler, Kaitlin 20     
     3) r:0.39 Sgaglio, Briggs 18       4) r:0.38 Skarupinski, Naomi 18   
     r:+0.82  28.73       59.28 (59.28)     1:25.62 (26.34)     1:54.61 (55.33)
        2:24.40 (29.79)   2:57.65 (1:03.04)     3:27.63 (29.98)   4:00.36 (1:02.71)
  5 Suny Brockport-MR  'B'                            3:55.04    4:02.41   20  
     1) Sonner, Hannah R 18             2) r:0.16 Eisenmenger, Sarah 20   
     3) r:0.26 Hallinan, Courtney 18    4) r:0.47 Macdonald, Chloe 20     
     r:+0.48  29.01   1:00.66 (1:00.66)     1:28.82 (28.16)     2:00.36 (59.70)
        2:30.01 (29.65)   3:03.45 (1:03.09)     3:32.03 (28.58)     4:02.41 (58.96)
  6 Alfred University-NI  'A'                         4:09.32    4:12.00   18  
     1) Citarella, Paige 19             2) r:+0.0 Remington, Shelby 20    
     3) r:0.24 Pellumbi, Eda 20         4) r:0.13 Derwallis, Allison 19   
     r:+0.73  29.95   1:03.16 (1:03.16)     1:32.69 (29.53)   2:04.67 (1:01.51)
        2:34.53 (29.86)   3:07.92 (1:03.25)     3:39.17 (31.25)   4:12.00 (1:04.08)
  7 Alfred University-NI  'B'                         4:20.12    4:25.51   14  
     1) Dykstra, Sarah L 17             2) r:-0.12 Miller, Tracy 20       
     3) r:0.45 Fuller, Alyssa 18        4) r:0.25 Hannafin, Tess 18       
     r:+0.66  31.57   1:07.08 (1:07.08)     1:36.43 (29.35)   2:09.72 (1:02.64)
        2:43.89 (34.17)   3:18.18 (1:08.46)     3:49.87 (31.69)   4:25.51 (1:07.33)
  8 Buffalo State College Swimming-NI  'B'            4:33.00    4:31.66   10  
     1) Weigand, Erin A 19              2) r:+0.0 Erman, Ellen 19         
     3) r:0.30 Cegelski, Carly 18       4) r:0.17 Bajer, Ashley 20        
     r:+0.79  32.44   1:08.28 (1:08.28)     1:39.87 (31.59)   2:14.16 (1:05.88)
        2:45.93 (31.77)   3:23.52 (1:09.36)     3:56.04 (32.52)   4:31.66 (1:08.14)
 -- Suny Geneseo  'C'                                 3:58.99   X4:02.22  
     1) Dewey, Erin P 19                2) r:+0.0 Deren, Jule 18          
     3) r:0.39 Wilcoxen, Stephanie      4) r:0.30 O'Brien, Erin 19        
     r:+0.86  30.18   1:01.85 (1:01.85)     1:31.22 (29.37)   2:05.32 (1:03.47)
        2:31.98 (26.66)     3:04.93 (59.61)     3:31.96 (27.03)     4:02.22 (57.29)
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alfred University-NI  'A'                         3:17.68    3:15.41   32  
     1) Chapman, Nate 20                2) r:0.18 Toth, Zac 18            
     3) r:0.25 Coombes, Dave 19         4) r:0.36 Sowinski, Pete 19       
     r:+0.77  24.17       49.83 (49.83)     1:12.43 (22.60)     1:38.66 (48.83)
        2:02.23 (23.57)     2:27.36 (48.70)     2:50.08 (22.72)     3:15.41 (48.05)
  2 Suny Geneseo  'A'                                 3:18.23    3:17.90   26  
     1) Strothenke, Dan 21              2) r:0.11 Wagner, Aaron 21        
     3) r:0.24 Rogers, Drew             4) r:0.42 Athans, Kenny           
     r:+0.76  24.11       49.70 (49.70)     1:13.06 (23.36)     1:38.86 (49.16)
        2:02.28 (23.42)     2:28.18 (49.32)     2:51.57 (23.39)     3:17.90 (49.72)
  3 Suny Brockport-MR  'A'                            3:22.05    3:22.97   24  
     1) Burns, Cody 21                  2) r:0.22 Klafehn, Joe 20         
     3) r:0.10 Smith, Ken 20            4) r:0.06 Dubois, Nate 20         
     r:+0.68  24.13       50.81 (50.81)     1:14.57 (23.76)     1:41.35 (50.54)
        2:05.38 (24.03)     2:32.92 (51.57)     2:56.42 (23.50)     3:22.97 (50.05)
  4 Suny Geneseo  'B'                                 3:24.51    3:25.61   22  
     1) Kaplan, Josh J 21               2) r:0.33 Schaub, CJ 21           
     3) r:0.44 Nasky, John              4) r:0.32 Dahlem, Branden         
     r:+0.69  23.55       49.86 (49.86)     1:13.72 (23.86)     1:40.51 (50.65)
        2:06.10 (25.59)     2:34.42 (53.91)     2:58.59 (24.17)     3:25.61 (51.19)
  5 Alfred University-NI  'B'                         3:33.45    3:30.12   20  
     1) Lenihan, Rich 20                2) r:0.33 Lazar, Yair 19          
     3) r:0.13 Rogers, Joseph 18        4) r:0.37 Luke, David 18          
     r:+0.63  24.91       51.88 (51.88)     1:17.94 (26.06)     1:47.32 (55.44)
        2:12.23 (24.91)     2:39.72 (52.40)     3:03.36 (23.64)     3:30.12 (50.40)
  6 Suny Brockport-MR  'B'                            3:27.23    3:32.00   18  
     1) Chouinard, Andy E 25            2) r:0.40 Wurster, Dustin 18      
     3) r:-0.03 Place, Jake 19          4) r:0.18 Heckman, Christopher 18 
     r:+0.69  24.76       51.70 (51.70)     1:16.86 (25.16)     1:46.27 (54.57)
        2:10.57 (24.30)     2:38.32 (52.05)     3:02.71 (24.39)     3:32.00 (53.68)
  7 Buffalo State College Swimming-NI  'A'            3:25.50    3:33.16   14  
     1) Schaum, Nate J 21               2) r:0.20 Taylor, Jackson 21      
     3) r:0.32 Kassem, Ramsey 21        4) r:0.19 Scheller, Joshua 20     
     r:+0.66  24.61       52.66 (52.66)     1:18.13 (25.47)     1:46.44 (53.78)
        2:12.09 (25.65)     2:40.15 (53.71)     3:04.34 (24.19)     3:33.16 (53.01)
  8 Buffalo State College Swimming-NI  'B'            3:34.00    3:38.09   10  
     1) Miner, Samuel W 19              2) r:0.33 Berbach, Bradley 18     
     3) r:0.16 Deguehery, Collin 18     4) r:-0.03 Brauer, Dan 19         
     r:+0.74  25.97       53.78 (53.78)     1:20.26 (26.48)     1:49.50 (55.72)
        2:14.98 (25.48)     2:43.64 (54.14)     3:09.02 (25.38)     3:38.09 (54.45)
  9 Suny Brockport-MR  'C'                            3:35.98   x3:38.34  
     1) Cohen, Brett A 17               2) r:0.15 Bablin, Nicholas 19     
     3) r:-0.01 Bree, Kyle 21           4) r:-0.05 Ammons, Jacob 19       
     r:+0.72  26.25       55.53 (55.53)     1:20.75 (25.22)     1:50.57 (55.04)
        2:15.77 (25.20)     2:44.65 (54.08)     3:09.98 (25.33)     3:38.34 (53.69)
 10 Alfred University-NI  'C'                         3:42.34   x3:44.60  
     1) Hamilton, Danny R 17            2) r:0.27 Swartout, Jeff 21       
     3) r:-0.02 Puls, Tyler 20          4) r:0.21 Pascarella, Vincent 22  
     r:+0.74  27.46       57.13 (57.13)     1:22.74 (25.61)     1:50.38 (53.25)
        2:17.28 (26.90)     2:48.67 (58.29)     3:15.20 (26.53)     3:44.60 (55.93)
 11 Buffalo State College Swimming-NI  'C'            3:53.00   x4:02.48  
     1) Stadler, Vince J 18             2) r:+0.0 Sharedalal, Sohil 19    
     3) r:0.53 Bruno, Anthony 19        4) r:0.67 Bagnato, Christian 23   
     r:+0.75  29.26   1:00.51 (1:00.51)     1:29.28 (28.77)   2:01.06 (1:00.55)
        2:30.67 (29.61)   3:03.67 (1:02.61)     3:31.33 (27.66)     4:02.48 (58.81)
 -- Suny Geneseo  'C'                                 3:31.12   X3:31.99  
     1) Schaub, Bryan                   2) r:0.09 Schreckengost, Jack 20  
     3) r:0.11 Jennings, Paul 19        4) r:0.15 Singer, Jeff 21         
     r:+0.80  26.12       54.43 (54.43)     1:19.19 (24.76)     1:47.19 (52.76)
        2:12.64 (25.45)     2:40.81 (53.62)     3:04.77 (23.96)     3:31.99 (51.18)
 
Event 23  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gardner, Caroline            Blue Wave             198.95     213.65   16  
  2 Wanamaker, Emily          19 Blue Wave             175.30     196.25   13  
  3 Magaris, Jaime L          18 BUF-NI                    NT     179.70   12  
  4 Saxe, Chelsea L           19 BUF-NI                    NT     139.00   11  
  5 Allen, Lydia                 Suny Brockport-MR         NT     127.85   10  
 
Event 24  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peifer, Brandon           19 Blue Wave             218.25     257.90   16  
  2 Austin, Chris J           22 Suny Brockport-MR     224.40     234.10   13  
  3 MacInnes, John R          21 BUF-NI                    NT     203.50   12  
  4 Castellano, Jeff M        17 Alfred-NI             192.80     173.55   11  
  5 Deguehery, Collin J       18 BUF-NI                    NT     171.20   10  
  6 Bingay, Harold S          18 Suny Brockport-MR     139.45     130.30    9  
 
Event 25  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wanamaker, Emily          19 Blue Wave             171.10     199.85   16  
  2 Gardner, Caroline            Blue Wave             188.30     199.45   13  
 
Event 26  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacInnes, John R          21 BUF-NI                    NT     240.75   16  
  2 Peifer, Brandon           19 Blue Wave             216.10     239.20   13  
  3 Castellano, Jeff M        17 Alfred-NI                 NT     190.15   12  
  4 Deguehery, Collin J       18 BUF-NI                    NT     166.50   11  
  5 Bingay, Harold S          18 Suny Brockport-MR     125.15     144.75   10  
 
                    Combined Team Scores - Through Event 26                    
 
  1. Suny Geneseo                      872.5   2. Alfred University                 621.5
  3. Suny Brockport                      621   4. Buffalo State College Swimming      376
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Suny Geneseo                        462   2. Suny Brockport                      341
  3. Alfred University                   233   4. Buffalo State College Swimming      171
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Suny Geneseo                      410.5   2. Alfred University                 388.5
  3. Suny Brockport                      280   4. Buffalo State College Swimming      205